Koncert młodzieży ukraińskiej z Kluczborka w ramach projektu „Blisko serca”

Dnia 26. października 2017r., w pomieszczeniu Kina „Bajka” odbył się koncert młodzieży z Ukrainy i Białorusi w ramach projektu „Blisko Serca”, zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kluczborku, Stowarzyszenie Rodziców Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Osób ze Specjalnymi Potrzebami przy Publicznym Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kluczborku.

Mieszkańcy Kluczborka mogli podziwiać młodych artystów podczas happeningów, które odbyły się we wrześniu i październiku.
Kulminacyjny moment projektu to koncerty finałowe, pod koniec października. W „Kinie Bajka” obejrzało jej łącznie ok. 400 widzów. Wystąpiła w nich młodzież z internatu SOSW: Agnieszka Widera, Ola Grotowska, Patryk Widera, Krzysztof Hołuj oraz uczennice ze Wschodu: Olha Patsiorkowska, Arina Khaspalaieva, Arina Bugakova, Julia Bortsowa, którym towarzyszyli podopieczni Stowarzyszenia. Spektakl przygotowały: Katarzyna Chwiłka i Jadwiga Spółczyńska, nauczycielki z internatu prowadzonego przez powiat SOSW. Widownia koncertów w Kinie „Bajka” miała też okazję obejrzeć film przygotowany przez Radosława Szczygła, Piotra Kołodzieja i Nicolę Feduniewicz.

– Ogromnie się cieszę, że uczniowie ze Wschodu, w ramach tego projektu mieli okazję pokazać się szerszej widowni w nieco innej, artystycznej odsłonie, zyskali możliwość jeszcze bliższego poznania naszych stron, języka, nawiązania nowych znajomości – mówi starosta Piotr Pośpiech. – Dziękuję wszystkim realizatorom projektu za wkład w integrację tych młodych ludzi z mieszkańcami.

– Młodzież z Ukrainy i Białorusi, która uczy się u nas drugi rok miała okazję poznać świat osób niepełnosprawnych w stopniu, w którym nie mieliby okazji zetknąć się z tym środowiskiem u siebie, gdyż podejście do integracji jest tam zupełnie inne – mówi prezes Stowarzyszenia Grażyna Popek. – Mieli też okazję dać się bliżej poznać mieszkańcom, zaskoczyć licznymi talentami i stopniem opanowania języka.

 

Konsul Honorowy Ukrainy w Opolu – Szanowna Pani Irena Pordzik, zaszczyciła organizatorów oraz publiczność swoja obecnością podczas koncertu finałowego. Była ogromnie zaskoczona poziomem zaangażowania młodzieży ze Wschodu wraz z grupa organizacyjna, jak również we współpracy z osobami z niepełnosprawnością. Była to wspaniała okazja głębszego zapoznania się z obywatelami Ukrainy, mieszkającymi na terenie Kluczborka i okolic, omówienia aktualnych projektów, dzięki którym mogą tu kształcić się, pracować i równocześnie integrować się kulturowo w środowisko społeczne, rozwijając swoje talenty i zdolności.